Miody i ich właściwości lecznicze

Miód ceniony jest przede wszystkim za to, że posiada właściwości przeciwzapalne, które zawdzięcza zawartości antybakteryjnych enzymów. No ale oczywiście działanie miodu wychodzi poza ten zakres. Należy wiedzieć, że w zależności od roślin, na bazie których powstały, miody różnią się od siebie nie tylko smakiem ale też właściwościami leczniczymi. Oto ich rodzaje i ich właściwości lecznicze:

1). Rzepakowy - jest dobry na wrzody, wątrobę, trzustkę i serce, a także obniża ciśnienie. Możemy go także stosować do odkażania ran, skaleczeń (przyspiesza gojenie).
2). Lipowy - działa wykrztuśnie, pomaga w zaśnięciu, uspokaja. Zalecany przy anginie, grypie, przeziębieniu.
3). Gryczany - jest zalecany przy chorobach żył i serca, wzmacnia kości, wspomaga pamięć, słuch i wzrok.
4). Manuka - jest to miód pochodzący z Nowej Zelandii, któremu przypisuje się unikalne właściwości i szerokie zastosowanie. Należy wiedzieć, że pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego, reguluje florę bakteryjną jelit. Polecany na dolegliwości układu trawiennego ( refluks żołądkowo-przełykowy, zespół nadwrażliwego jelita lub wrzody żołądka). Posiada silne działanie przeciwbakteryjne, wspomaga organizm w walce z bakteriami, łagodzi infekcje układu pokarmowego, zapalenia gardła, zatok oraz błony śluzowej nosa.
5). Spadziowy - poprawia odporność, działa przeciwzapalnie, posiada dużo potasu, magnezu, żelaza.
6). Akacjowy - należy wiedzieć, że jest pomocny w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego, przy nadkwasocie, chorobach nerek i układu moczowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz